w ,

Bullet journal – dlaczego tak go kochamy?

bullet journal, planer, planowanie

Idea bullet journal powstała wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych a jej twórcą był Rydell Carroll, sam autor definiuje bullet journal jako twór powstały z potrzeby. Dostępne na rynku notesy oraz kalendarze nie spełniały jego wszystkich oczekiwań i nie spełniały jego wymagań. Poirytowany mnożącymi się notesami i stosami karteczek na których zapisywał wszystkie rzeczy o których nie chciał zapomnieć, postanowił połączyć je wszystkie w jedno, taka jest właśnie geneza powstania bullet journal.

Co to jest bullet journal?

Nie ma jednej prawidłowej definicji bullet journal, ponieważ tak naprawdę może on być wszystkim. Dla jednej osoby będzie to kalendarz najlepiej dopasowany do potrzeb, mający więcej miejsca na plan dnia czy miesiąca i listę rzeczy do zrobienia, inna osoba będzie postrzegać go, jako organizer, czy notes z listami zadań. Dla jeszcze kogoś innego będzie to pamiętnik, pełen wspomnień, w którym jednocześnie, widoczne będą wszystkie najważniejsze cele, osiągnięcia i zrealizowane marzenia. 

Budowa

Najczęściej bullet journal wykonany jest na bazie zwykłego zeszytu czy notesu. Największą popularnością cieszą się zeszyty gładkie lub wykropkowane, mniej lubiane są notesy w linie czy w kratkę z racji tego, że są dużo mniej przejrzyste. 

Przygodę z bujo warto zacząć od najzwyklejszego zeszytu aby sprawdzić czy w ogóle ten model planowania jest dla nas odpowiedni i czy wytrwamy w prowadzeniu notatek w ten sposób.

Pierwszym krokiem jest ponumerowanie wszystkich stron w notesie, pozwoli nam to w szybki sposób odnaleźć potrzebną stronę.
Kolejny krok to sporządzenie indeksu, czyli spisu wszystkich ważnych stron w naszym planerze.
Po tym można przystąpić do tworzenia właściwych stron naszego bujo, czyli stron gdzie będziemy zapisywać nasze plany dzienne/miesięczne czy roczne. 

Po części kalendarzowej, najczęściej znajdują się strony twórcze czyli kolekcje, czyli listy rzeczy które chcielibyśmy zrobić, czy o których marzymy. Mogą to być listy książek do przeczytania, listy nawyków do wypracowania, listy ciekawych miejsc do odwiedzenia itp.

Dlaczego warto prowadzić bullet journal?

Bujo to kreatywny sposób spędzania czasu i planowania własnego życia i codzienności. Ogrom frajdy i satysfakcji daje przede wszystkim świadomość tworzenia czegoś od podstaw.


Tworząc własny planer, tworzymy coś niepowtarzalnego i jednego w swoim rodzaju, nikt na świecie nie będzie miał drugiego takiego egzemplarza jak nasz ponieważ w jego wykonie włożyliśmy serce i pracę. 

bullet  journal

Przede wszystkim bullet journal ma być pomocnym narzędziem w organizacji i planowaniu naszego życia, ma je ułatwić, dzięki niemu, zadania mają zostać zrealizowane a nie zapomniane.


Oczywiście, czynności nie wykonają się same, ale jeśli nauczymy się panować z odpowiednim wyprzedzeniem, oraz zapisywać wszystko na bieżąco to szansa na przeoczenie i zapomnienie o czymś istotnym jest dużo mniejsza. Warto jednak już na samym początku postawić sobie pytanie jakim konkretnie celom ma służyć bullet journal i skonstruować go w taki sposób aby był jak najbardziej pomocny.

Zobacz też: Jak sprawić żeby powrót do pracy był łatwiejszy

Originally posted 2019-02-28 10:26:09.

Napisane przez FashionPRGrrrl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

projektanci mody

Wielcy projektanci nie wyznaczają już trendów. Co dalej z branżą modową?

adidas CAMPUS 00S

Adidas Campus 00s: Od sportowego klasyka do ikony miejskiej mody