Prowadzenie bloga czy portalu społecznościowego może stać się dla Ciebie zarówno sposobem na rozwijanie pasji, jak i zarabianie. Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, jak pisać treści, które inni użytkownicy chcą czytać? Tworzenie ciekawych i angażujących treści nie musi być problematyczne. Wystarczy od samego początku skupić się na kilku ważnych aspektach. Jak więc zacząć i na co zwrócić uwagę?
Jak pisać treści, które chce się czytać?
Niewątpliwie to pytanie pojawi się w Twojej głowie wielokrotnie. Tak więc, zanim przystąpisz do pracy, powinnaś zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych aspektów, które pomogą wszystko uporządkować.
Pamiętaj, że teksty, które tworzysz, powinny być rzetelne. Tak więc na początku zbadaj dokładnie temat. W momencie, gdy uzyskasz całą potrzebną wiedzę, zastanów się nad zarysem tekstu. Określenie struktury pozwoli Ci wyczerpać tematykę i zawrzeć wszystko, o czym chciałaś pisać – nie zapomnisz o żadnym ważnym zagadnieniu. Kolejne kroki, jakie Cię czekają, to już praca nad wypełnieniem stworzonego zarysu i edycja gotowego tekstu.
Jak złapać inspirację?
Jeśli nie wpadłaś jeszcze na pomysł na tekst blogowy, pomyśl o swoich zainteresowaniach i wykształceniu. Będzie to tematyka, która nie powinna sprawić Ci większych problemów, a Twoja wiedza będzie szersza niż u osoby spoza branży.
Możesz wybrać również zagadnienie, którego dopiero się uczysz – nie musisz być ekspertem w danej dziedzinie. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić fakty o których będziesz pisała. Warto poszukać w sieci informacji. Rzetelne teksty, które nie mijają się z prawdą, wpływają na budowanie Twojego autorytetu i wiarygodności.
Jak zacząć pisać?
Wybrałaś już temat i znów powraca pytanie jak pisać treści, które chce się czytać? Zacznij więc od stworzenia zarysu tekstu – szablonu. Wyznaczy on strukturę. Co więcej, budując zarys już na samym początku, zgromadzisz wszystkie istotne wątki, które chcesz poruszyć. Taką strukturą może być lista, składająca się z tytułu, wstępu i zagadnień, które będą pełniły rolę nagłówków – kolejnych części tekstu. Gotowy zarys wypełnisz tekstem. Jest to ważny etap, ponieważ pomoże Ci od samego początku pisać w sposób uporządkowany.
Jak pisać ciekawie?
Dotarłaś już do etapu, w którym masz przygotowany temat i strukturę tekstu. Teraz należy wypełnić ją tak, aby przyciągnąć uwagę odbiorców. Pamiętaj, że to Ty prowadzisz czytelnika, przez swój tekst i nawigujesz. Jak więc pisać treści, które chce się czytać?
Pisz konwersacyjnie, tak jakbyś rozmawiała z jedną konkretną osobą. To do niej kierujesz swój tekst, więc powinna wyczuć Twój entuzjazm. Zwróć uwagę, aby Twoje teksty były treściwe, nie za długie i nie za krótkie – unikaj lania wody. Co ważne, nie odkrywaj wszystkich kart w pierwszej części, zostaw coś ciekawego na później. Jeśli zainteresujesz czytelnika już we wstępnie, to przeczyta tekst w całości – poszukując odpowiedzi na nurtujące pytania. Możesz też stosować różne rodzaje contentu, które przyciągają użytkowników – tradycyjne wpisy blogowe to tylko jedna z wielu opcji.
Gotowy tekst powinnaś kilkukrotnie przeczytać (najlepiej na głos) i wprowadzić konieczne zmiany. Dobrym rozwiązaniem jest podsunięcie tekstu innej osobie. Z pewnością wyłapie błędy i nieścisłości.
Originally posted 2023-03-31 11:07:40.