w

Wypalenie zawodowe? Za niskie zarobki? Nadmierny stres? Może to już czas, by zmienić branżę!

jak zmienić branżę
jak zmienić branżę

Obecnie zmiana zawodu nie jest niczym zaskakującym. Wiele osób się na to decyduje, choć motywacje mogą być naprawdę różne. Jeśli i Tobie po głowie chodzi taki pomysł, to możesz zastanawiać się, jak zmienić branżę, ale przede wszystkim – czy to na pewno dobra decyzja?

Kiedy warto zmienić zawód?

Świat tak szybko idzie do przodu, że dla przyszłych pokoleń przebranżowienie nie będzie czymś nadzwyczajnym. Większość osób zmieni zawód nawet kilka razy w życiu.

I choć obecnie całkowity zwrot w karierze zawodowej również przestał być czymś zaskakującym, to mimo wszystko możesz czuć się z taką decyzją niepewnie. W końcu nie jest łatwo zostawić bezpiecznej posady i wieloletniego doświadczenia, by wkroczyć w zupełnie nieznane rejony.

To naturalne, że boisz się zmian i zastanawiasz się, czy na pewno podejmujesz właściwą decyzje. Niestety, nikt nie jest Ci w stanie zagwarantować, że zmiana branży to w Twoim przypadku dobry pomysł. Na pewno jednak kilka sygnałów powinno dać Ci do myślenia. O zmianie branży warto pomyśleć przede wszystkim gdy:

  • czujesz wypalenie zawodowe,
  • praca jest dla Ciebie ogromnie stresująca,
  • nie angażujesz się w swoje obowiązki,
  • czujesz, że marnujesz swój talent,
  • zazdrościsz innym ludziom ich kariery,
  • po pracy nie masz na nic ochoty (np. na realizację pasji, spotkania ze znajomymi itd.).

Jeśli któryś z tych podpunktów dotyczy również Ciebie, to może być znak, że rzeczywiście warto zmienić zawód. Czas więc zastanowić się, jak się przebranżowić.

Zanim całkowicie zmienisz swoje życie, przemyśl oczekiwania

Istnieje duża szansa, że praca, którą obecnie wykonujesz, rzeczywiście nie jest dla Ciebie. Nie oznacza to jednak, że branża, którą wybierzesz, rozwiąże wszystkie Twoje problemy.

Czasami masz nierealistyczne oczekiwania. Może marzysz o dołączeniu do tych osób, która z uśmiechem na twarzy codziennie wstają do pracy i mówią, że jest ona ich pasją? Niestety, rzeczywistość tak nie wygląda. Nawet jeśli wybierzesz zawód świetnie dopasowany do Twoich predyspozycji i potrzeb, to możesz mieć pewność, że nie zawsze będziesz mieć ochotę wziąć się do roboty. A co do pasji – nie bez powodu mówi się, że jeśli chcesz znienawidzić swoją pasję, zrób z niej źródło zarobku.

Zaakceptuj więc fakt, że praca nigdy nie będzie idealna. To po prostu niemożliwe. Na pewno jednak możesz wybrać taki zawód, który przyniesie Ci więcej satysfakcji i dzięki któremu chętniej każdego dnia będziesz zabierać się za swoje obowiązki.

Dlaczego chcesz się przebranżowić?

Zanim jeszcze zaczniesz się zastanawiać, jak się przebranżowić, odpowiedz sobie na pytanie, po co to robisz. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci obrać właściwy kierunek.

Powodem są za niskie zarobki? Zbyt duży stres? A może nie lubisz pracować w zespole albo jeździć w podróże służbowe? Wypisz wszystkie te rzeczy. Dzięki temu będziesz mieć dobry punkt wyjścia i z góry odrzucisz zawody, które nie wpasowują się w Twoje „dlaczego”. W końcu jeśli problemem jest np. życie w rozjazdach, to zmiana branży na taką, gdzie delegacje to standard, na pewno nie poprawi Twoje komfortu życia.

Odpowiedź na to pytanie czasem może Ci też uświadomić, że nie tyle nie lubisz swojej pracy, co miejsca w którym pracujesz. Być może problem rozwiążesz bez tak gwałtownych zmian jak wybór kompletnie innej ścieżki zawodowej.

Przemyśl swoje predyspozycje

Czas na zastanowienie się na mocnymi i słabymi stronami. Niektóre zawody mogą się wpasowywać np. w Twoje oczekiwania zarobkowe, ale być kompletnie niespójne z tym, co umiesz i lubisz robić albo w jaki sposób najlepiej Ci się pracuje.

Właśnie dlatego tak ważne jest przemyślenie tego, co sprawia Ci największą przyjemność, za co chwalą Cię przełożeni, a także kiedy czujesz się najgorzej i jakich rzeczy chcesz uniknąć w przyszłym zawodzie.

Zawsze możesz też rozważyć konsultacje z osobą profesjonalnie zajmującą się doradztwem zawodowym. Z jej pomocą jeszcze skuteczniej i szybciej określisz swoje mocne strony i ewentualne ścieżki kariery.

Pamiętaj też o poprzednim punkcie. Może się bowiem okazać, że niektóre zawody są zgodne z Twoimi predyspozycjami, ale stoją w zupełnej sprzeczności z Twoim „dlaczego”. A wtedy zmiana branży na pewno Cię nie usatysfakcjonuje.

Jak zmienić branżę?

Najlepiej byłoby, gdyby można było stworzyć krótką, przejrzystą instrukcję szybkiego i skutecznego przebranżowienia. Niestety, nie jest to takie proste. Istnieje jednak kilka rad, które mogą okazać się bardzo uniwersalne.

  1. Nie rezygnuj od razu z obecnej pracy – możesz czuć, że dusisz się w obecnym zawodzie, ale co jeśli okaże się, że Twoja potencjalna, inna branża wcale nie jest lepsza? Nie podejmuj tak radykalnych kroków, póki nie masz pewności, że naprawdę chcesz zmienić zawód.
  2. Porozmawiaj z osobami z branży – zapytaj, jak wygląda ich praca. Wiele kwestii z pewnością nawet nie przyszło Ci do głowy. Może się okazać, że jest wiele dodatkowych minusów albo wręcz przeciwnie – zalet, które dodatkowo Cię przekonają.
  3. Bierz przykład z ludźmi, którzy są kilka kroków przed Tobą – znajdź osoby, które wcześniej wprowadziły takie zmiany w swoim życiu i zmieniły branżę na tę samą, w której Ty chcesz zacząć działać. Ucz się na ich błędach i ich doświadczeniu. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i będziesz wiedzieć, w jakim kierunku zmierzać.
  4. Rozwijaj sieć znajomości – a skoro już mowa o innych to nie bez powodu Ben Casnocha powiedział, że „Szanse nie unoszą się jak chmury na niebie. Są przywiązane do ludzi. Jeśli szukasz okazji, naprawdę szukasz osoby”. Najlepsze z nich mogą Ci się trafić właśnie dzięki znajomości odpowiednich osób. Właśnie dlatego już od początku rozbudowuj sieć kontaktów.
  5. Stwórz konkretny plan działania – pomyśl, co chcesz osiągnąć, w jakim czasie i w jaki sposób możesz to zrobić. Mając konkretny plan i konkretne ramy czasowe, masz też większe szanse na osiągnięcie sukcesu.
  6. Nie spędzaj zbyt wiele czasu na researchu – przy zmianie branży zawsze będziesz mieć poczucie, że wiesz za mało. Może więc pojawić się pokusa, by wciąż czytać, sprawdzać kolejne informacje i tak naprawdę wciąż tkwić na etapie przygotowania. Oczywiście to ważne by nie działać na oślep, ale nie pozwól też, by przygotowania trwały cały czas. Wyznacz konkretne ramy czasowe, bo bez tego możesz odwlekać zmianę pracy nawet przez wiele lat.
  7. Myśl przede wszystkim o sobie, a nie o tym, co powiedzą inni – otaczające Cię osoby mogą nie być zadowolone z Twojej decyzji. Być może usłyszysz, że szkoda marnować tyle lat w zawodzie i zaczynać wszystko od nowa. Pamiętaj jednak, że to Twoje życie i Twoje decyzje. Nie chodzi o to, co powiedzą inni. Znacznie ważniejsze jest, by dobrze czuć się w swojej pracy. W końcu spędzasz w niej średnio 40 godzin w tygodniu, a to naprawdę spora część Twojego życia.

 

Originally posted 2023-04-25 14:56:34.

Napisane przez Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pisanie bloga lifestylowego

Pisanie bloga lifestylowego – od czego zacząć?

co to jest brief

Brief w branży reklamowej i marketingu – czym jest i dlaczego warto go mieć?