w

4 główne obawy przed zmianą branży – czy dotyczą też Ciebie?

zmiana branży
zmiana branży

Być może wiesz, że w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana branży. Powodów może być wiele – obecna praca już Cię nie satysfakcjonuje, odczuwasz wypalenie zawodowe, chcesz zarabiać więcej, a może potrzebujesz nowych wyzwań. Obojętnie, jaka jest przyczyna, na pewno pojawią się też wątpliwości. Z jednej strony wiesz, czego potrzebujesz, z drugiej taka zmiana to skok na głęboką wodę. Zaczynasz się więc zastanawiać, czy może lepiej nie zostawić wszystkiego tak, jak jest. Wiele osób w Twojej sytuacji ma te same obawy. Na szczęście wiele z nich można wyeliminować, by zmiana branży była mniej stresująca.

Obawa nr 1: brak doświadczenia

Jeśli od wielu lat pracujesz w konkretnym zawodzie i decydujesz się nagle zmienić pracę, oczywistym jest, że nie masz doświadczenia w innej dziedzinie. Czeka Cię więc sporo nauki i możesz się obawiać, że nie poradzisz sobie z przyswojeniem całej niezbędnej wiedzy. Rzeczywiście – na początku nie będziesz umieć praktycznie nic. I nie ma w tym nic dziwnego – w końcu to dla Ciebie zupełnie nowa sytuacja zawodowa. Na szczęście możesz to całkiem szybko zmienić. Obojętnie, na jaką branżę się zdecydujesz, znajdziesz mnóstwo szkoleń czy kursów. Od Ciebie i Twojego zaangażowania będzie zależało, jak szybko nadrobisz braki.

Obawa nr 2: zmiana branży jest zbyt ryzykowna

Z jednej strony odczuwasz wypalenie zawodowe, chcesz więcej zarabiać albo z innego powodu potrzebujesz zmian, z drugiej boisz się ryzykować. W końcu skąd możesz mieć gwarancję, że Ci się uda? A może Twoje CV nikomu się nie spodoba? Albo jeśli planujesz rozpocząć własny biznes, może nie starczy Ci siły przebicia?

W takim wypadku pamiętaj, że nikt nie każe Ci od razu rezygnować z dotychczasowej pracy. Jeśli boisz się ryzyka, jakie pociąga za sobą zmiana zawodu, na początku możesz doszkalać się czy rozkręcać biznes równolegle z pracą na etacie. Oczywiście, nie będzie to łatwe. W końcu ostatnim, na co będziesz mieć ochotę po całym dniu będzie dalsza nauka czy praca. W ten sposób jednak niwelujesz ryzyko. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, wciąż masz swoje bezpieczne stanowisko. Niczego więc nie tracisz, możesz tylko zyskać.

Obawa nr 3: nie stać mnie na to

Zmiana branży bardzo często motywowana jest sytuacją finansową. Widzisz, że w dłuższej perspektywie w innym zawodzie będziesz zarabiać więcej. Problemem są jednak początki. Na start nie masz co spodziewać się świetnego wynagrodzenia, a raczej najniższej krajowej. Jeśli obecnie zarabiasz więcej, pewnie odnosisz wrażenie, że nie możesz sobie pozwolić na taki krok.

Tutaj możesz jednak zastosować radę dotyczącą poprzedniej obawy – rozpocząć karierę w nowej branży, jednocześnie nie rezygnując z etatu. To jednak nie jedyna możliwość. Możesz też przygotować sobie zabezpieczenie finansowe. Zanim zrezygnujesz z dotychczasowej pracy, zbuduj poduszkę finansową, która pozwoli Ci przez kilka miesięcy bez stresu zająć się rozwijaniem kariery w nowej dziedzinie. W ten sposób będziesz mieć spokojną głowę, a jednocześnie nie zrezygnujesz ze zmiany branży, która w dłuższej perspektywie może Ci przynieść dużo korzyści. Tutaj pomocna może się okazać chociażby metoda budżetowania od zera czy zasada „najpierw płać sobie„.

Obawa nr 4: to nie jest tego warte

Zmiana branży może Ci się wydawać stromą drogą pod górę. Szkolenie po godzinach czy ciągnięcie etatu przy rozwijaniu własnej firmy – brzmi jak duży wysiłek i ciągłe zmęczenie. Gromadzenie oszczędności, by stworzyć poduszkę finansową – to z kolei mnóstwo wyrzeczeń. Budowanie pozycji od zera i ryzyko przegrania z młodszą konkurencją – to też nie najmilszy scenariusz. Z tego powodu możesz się zastanawiać, czy naprawdę warto.

Przypomnij sobie jednak, z jakiego powodu pojawiła Ci się w głowie myśl o zmianie zawodu. Może nienawidzisz swojej pracy, może nie chcesz już stać w miejscu, a może czujesz, że lepiej nadajesz się do czegoś innego. A teraz pomyśl, że już całe życie spędzisz w obecnym zawodzie. Czy chcesz, by tak wyglądała cała Twoja kariera zawodowa? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to nie zastanawiaj się i działaj. Nikt nie mówi, że będzie łatwo. Ale warto podjąć wysiłek.


Zobacz też:

Początki na YouTube, czyli jak tworzyć swoje pierwsze filmy i zdobywać popularność? 

Bullet journal – dlaczego tak go kochamy?

Originally posted 2021-03-13 15:26:52.

Napisane przez Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

megan harry wywiad

Medialny rozgłos wywiadu z księciem Harrym i Meghan Markle

puma

PUMA przedstawia najnowszą kolekcję Neymar Jr. Creativity