w

Spotify świętuje Międzynarodowy Dzień Jogi

Spotify świętuje Międzynarodowy Dzień Jogi

Joga to starożytna sztuka praktykowana od ponad 5000 lat, zdobywająca jednak coraz większą rzeszę fanów również w Polsce. Jogini na całym świecie czerpią z praktykowania jogi benefity zarówno fizyczne, jak i emocjonalne, gdyż uważa się ją za relaksującą i uspokajającą. Nie oznacza to wcale, że muzyka towarzysząca jodze musi utrzymywać podobne nastroje.

Myśląc o podkładzie muzycznym do jogi na myśl przychodzą spokojne i kojące dźwięki oraz naturalne brzmienia. Jednak jogini XXI wieku często szukają muzycznego natchnienia w mniej typowych miejscach. Eksperci Spotify przeanalizowali jogowe playlisty dostępne w serwisie i znaleźli na nich tak nietypowe gatunki muzyczne jak pop, hip-hop, rock, R&B, czy reggae. Dla wielu joga to już nie tylko sztuka opanowania konkretnych figur, a możliwość rozwijania kreatywności i okazywania emocji w rytm indywidualnie wybranej muzyki.
Jak mówi specjalizująca się w obszarze psychologii muzyki psycholog dr. Amanda Krause z Uniwersytetu w Melbourne, Australia:

Coraz więcej osób na całym świecie interesuje się tym, jaki wpływ dana muzyka ma na wyniki naszych działań. Eksperci określają to jako tzw.muzyczne dopasowanie (ang musical fit), czyli zjawisko, w którym muzyka, która naszym zdaniem pasuje do danej czynności ma rzeczywisty wpływ na na nasze fizyczne reakcje. Ocena czy muzyka rzeczywiście pasuje, zależy od muzycznych preferencji danej osoby, środowiska w którym się obraca oraz celu wykonywanej czynności. W przypadku jogi, głównym kryterium wyboru jest oddziaływanie muzyki na nasze skupienie i motywację, które mają bezpośredni wpływ na efekty naszych ćwiczeń. DR. AMANDA KRAUSE

Co ciekawe, wzrost zainteresowania jogą widać również w statystykach Spotify – playlisty do jogi w Spotify zanotowały 11% wzrost odtworzeń rok do roku. Coraz więcej osób słucha jednej z 2,4 milionów składanek inspirowanych jogą stworzonych przez użytkowników Spotify.

Nieoczywista i nietradycyjna muzyka jest nie tylko przyjemna dla ucha, ale może w realny sposób wesprzeć ćwiczenia jogi. Analizując playlisty do jogi z całego świata, można zauważyć, że nietypowe brzmienia cieszą się coraz większym uznaniem fanów muzyki praktykujących tą starożytną sztukę. Wśród najchętniej odtwarzanych, a zarazem nietypowych utworów w czasie ćwiczeń jogi znalazły się przeboje takich artystów jak Kendrick Lamar czy Post Malone.
 1. Kendrick Lamar – LOVE.FEAT.ZACHARY.
 2. Halsey – Now or Never
 3. Post Malone – I Fall Apart
 4. Khalid – Location
 5. Bob Marley and the Wailers – Is This Love
 6. Justin Timberlake – Say Something
 7. Future – Selfish
 8. The xx – Intro
 9. Coldplay – Fix You
 10. José Gabriel González – Heartbeats
Jednocześnie z myślą o tradycjonalistach, Spotify przygotowało playlisty, z bardziej konwencjonalną muzyką wspierającą praktykowanie jogi oraz medytację.

A czego słuchają jogini w Polsce?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Jogi, Spotify sprawdziło, których artystów i jakich kawałków najchętniej słucha się w naszym kraju do jogi. Co ciekawe, polscy jogini zdecydowanie preferują tradycyjne brzmienia w czasie swoich ćwiczeń.

TOP10 utworów do jogi w Polsce:
 1. Michael Silverman – Clair De Lune
 2. Michael Silverman – Scarborough Fair
 3. Nature Sounds for Sleep and Relaxation – Ocean Waves (South Carolina)
 4. Reiki – Healing Massage Music
 5. Deep Sleep Relaxation – Healing
 6. Deep Meditation – Celtic Fantasy
 7. Deep Meditation – Inner Journey
 8. Michael Silverman – Sonata Pathetique
 9. Deep Meditation – Celestial Forest
 10. Nature Sounds for Sleep and Relaxation – Mountain Stream Lullaby

 

Dla wielu współczesnych joginów muzyka stanowi rozrywkę i motywację, dla innych nie ma piękniejszego brzmienia od ciszy. Bez względu na indywidualne preferencje praktykujących tę sztukę, faktem pozostaje, że tradycyjna muzyka do jogi z tradycją ma coraz mniej wspólnego.

Originally posted 2018-06-22 10:59:32.

Napisane przez FashionPRGrrrl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

strategie marketingowe

5 najskuteczniejszych strategii marketingowych w branży modowej

Platige_Versace_2

Polskie studio postprodukcyjne dla Versace