w

Jak w prosty sposób możesz ograniczyć ilość plastiku w swoim życiu i żyć zgodnie z polityką zero waste?

jak ograniczyć ilość plastiku
jak ograniczyć ilość plastiku

W ostatnich latach świadomość ekologiczna znacznie wzrosła. Prawdą jest, że jako jednostki możemy wprowadzić zmiany, które są naprawdę niewielkie w porównaniu do wielkich korporacji, które codziennie generują ogromną ilość śmieci czy zanieczyszczeń. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet małe kroki mają znaczenie i mogą popchnąć do działania kolejne osoby. Jednym z nich może być ograniczenie generowanych śmieci, a przede wszystkim wiedza na temat tego, jak ograniczyć ilość plastiku w swoim życiu.

Wybierz przedmioty wielorazowego użytku

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów na to, jak ograniczyć ilość plastiku, wydaje się zrezygnowanie z rzeczy, z których korzystasz raz, by potem wyrzucić je do kosza. Mowa tu chociażby o plastikowych butelkach czy maszynkach jednorazowych. Już w tym zakresie możesz wprowadzić zmiany, które będą miały duże znaczenie w skali miesięcy czy lat:

  • zamień maszynki jednorazowe na depilator lub depilację laserową,
  • noś przy sobie butelkę z filtrem,
  • zamawiaj kawę do własnego kubka,
  • zamień plastikowe słomki na te silikonowe czy metalowe,
  • zrezygnuj z ręczników papierowych na rzecz tradycyjnych ściereczek.

Zwróć uwagę na to, jak ograniczyć ilość plastiku podczas zakupów

Zakupy rodzą wiele problemów. Czasami bardzo chcesz ograniczyć ilość plastiku, ale nie masz takiej możliwości. Nawet ogórki czy cukinie powlekane są plastikiem, nie wspominając już o produktach, których bez plastikowego opakowania nie dostaniesz nigdzie – mowa tu chociażby o jogurtach czy mieszance sałat.

Choć nie zdołasz całkowicie wyeliminować plastiku, to możesz wprowadzić pewne korzystne zmiany:

  • poszukaj w swojej okolicy sklepu działającego zgodnie z polityką zero waste, w którym zrobisz zakupy do własnych pojemników,
  • jeśli masz do wyboru kilka podobnych produktów, sięgaj po ten z mniejszą ilością plastiku albo w ekologicznym opakowaniu,
  • noś ze sobą torbę materiałową i woreczki na warzywa czy owoce,
  • jeśli zdarzy Ci się zapomnieć o materiałowej torbie, poddaj reklamówki recyklingowi.

Korzystaj z oferty firm, dla których ważne jest środowisko

Konsumenci coraz więcej uwagi przywiązują do polityki prowadzonej przez producentów. Ty też możesz dołączyć do tego grona. Wybieraj produkty od takich firm, które generują jak najmniej plastiku, stawiają na ekologię albo w jakiś sposób wspierają ruchy przyjazne środowisku. Wprawdzie produkty w opakowaniach ze szkła czy papieru nieraz są też droższe, ale jeśli możesz sobie na to pozwolić, wspieraj właśnie takie firmy. W ten sposób dokładasz swoją cegiełkę i pokazujesz, że jako konsument wymagasz od firm ekologicznego podejścia.

Zrezygnuj lub ogranicz niektóre usługi

Często nie myślisz o tym, że sektor usług odpowiada za generowanie dużej ilości tworzyw sztucznych. Jeśli więc zastanawiasz się, jak ograniczyć ilość plastiku w Twoim życiu, odpowiedzią na to pytanie może być właśnie ograniczenie korzystania z pewnych usług. Przypomnij sobie paczki, które zwykle dostajesz przy zakupach internetowych – tona plastiku i folii bąbelkowej. Kupując w lokalnym sklepie, nie przykładasz natomiast ręki do generowania takiej ilości plastiku. Zawsze też możesz, zgodnie z poprzednim punktem, robić zakupy internetowe u takich firm, którym zero waste jest bliskie i które swoje produkty pakują w ekologiczne pudełka.

Originally posted 2021-08-22 08:16:02.

Napisane przez Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zalando

Maciej Musiałowski i Gamou Fall bohaterami męskiej kampanii Zalando

puma

Killian Hayes ambasadorem marki PUMA