w

Srebrne łańcuszki – historia, estetyka, kwestie doboru do okazji

Srebrne łańcuszki – historia, estetyka, kwestie doboru do okazji
Srebrne łańcuszki – historia, estetyka, kwestie doboru do okazji

Ludzkość zna tradycję ozdabiania ciała biżuterią od niepamiętnych czasów. Jedną z form biżuterii kobiecej są między innymi srebrne łańcuszki. Jaka jest ich historia? Co świadczy o ich estetyce? Jakie rodzaje łańcuszków ze srebra można spotkać i które wybierać, by stawały się odpowiednie do noszenia na co dzień bądź w przypadku konkretnej okazji?

Srebrne łańcuszki – historia, estetyka, kwestie doboru do okazji
Srebrne łańcuszki – historia, estetyka, kwestie doboru do okazji

Ozdoba szyi i dekoltu znana od tysiącleci

Międzynarodowa? Międzykontynentalna? Właściwa każdej kulturze ludzkiej? Biżuteria w postaci łańcuszków ze srebra może za taką uchodzić obecnie. Warto jednak wspomnieć, że srebro wynaleziono – jak mówią badacze – na terenie historycznej krainy zwanej Anatolią. To tereny współczesnej Turcji stały się około czterech tysięcy lat przed naszą erą miejscem, w którym zaczęto wytwarzać srebro.

Rozwój kultury materialnej szybko zaprowadził ludzkość do wyrobów luksusowych. Ze srebra tworzono więc między innymi srebrne łańcuszki oraz innego rodzaju biżuterię. Szybko przydano srebru właściwości lecznicze i nie bez przyczyny, jednak największa wartość tego materiału leżała w jego srebrzystej estetyce. Stąd zresztą w języku polskim nazwa srebro.

Od czasów starożytnych srebrne łańcuszki pojawiały się w wielu miejscach na świecie. Stawały się ozdobną ciała, podkreślały jej strój, a w dawnych czasach także pozycję. Tylko wysoko urodzone panie i możni panowie mogli pozwolić sobie na ekstrawagancję w postaci srebrnego łańcuszka wykonanego przez mistrza swojego fachu. Obecnie jednak srebrne ozdoby szyj spotykane są bardzo często. Cieszą się niesłabnącą popularnością, a ich estetyka jest subtelna i klasyczna, równocześnie będąc niezwykle oryginalną.

Srebrne łańcuszki – estetyka i różnorodność

Gdy kwestia dotyczy piękna biżuterii, ważny jest oczywiście gust. Nie zmienia to jednak faktu, że srebro określane jest mianem kruszcu szlachetnego. I nie bez przyczyny! Jest piękne ze względu na swoje właściwości. Jest piękne ze względu na plastyczność i możliwość tworzenia fantastycznych łańcuszków. Często bardzo skomplikowanych. Jest piękne ze względu na swoją arystokratyczną historię i wartość sentymentalną dla wielu kobiet! A różnorodność łańcuszków jest wprost niespotykana!

Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj srebrnego łańcuszka warto zakładać na okazje poważne, oficjalne i wymagające odpowiedniego ubioru. Wtedy sprawdzają łańcuszki o subtelnej estetyce, a więc:

  • żmijki;
  • z kulkami;
  • skręcane;
  • czy o ogniwach rolowanych.

Warto po prostu kierować się zasadą wielkości. Oficjalne spotkania i uroczystości o wysokim stopniu sformalizowani i powagi wymagają biżuterii subtelnej, o mniejszej średnicy ogniwa. Z kolei gale mody, imprezy okolicznościowe bądź wydarzenia niestandardowe zapraszają do noszenia grubszych łańcuchów i czokerów, na przykład pancerek czy łańcuszków ze srebra pozłacanego w postaci tak zwanych paperclip’ów (dłuższe, ale wąskie ogniwa o średniej bądź dużej wielkości).

Łańcuszki srebrne występują także w postaci łańcuszków zabezpieczających czy zawieszek. Można je przypinać do bransoletek lub innych łańcuszków wykonanych ze srebra, by nadać im jeszcze bardziej oryginalnego i niepowtarzalnego charakteru. Łańcuszki wykonane ze srebra należy przechowywać w specjalnych szkatułkach, aby nie pokrywały się nalotem zbyt szybko. Jest to proces całkowicie naturalny i świadczy o wysokiej jakości srebra. Warto więc raz na jakiś czas dokładnie oczyścić swoją srebrną biżuterię, by zachowywała swój charakter, niepowtarzalną estetykę i mieniła się nie tylko w słońcu!

Tekst powstał we współpracy z portalem Marko.

Originally posted 2023-05-29 07:27:52.

Napisane przez FashionPRGrrrl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

chatgpt w pracy marketingowca

Wykorzystanie ChatGPT w pracy marketing managera

Co trzeba zrobić żeby być Influencerem

Co trzeba zrobić żeby być Influencerem? 8 ważnych kroków, których nie można pominąć