w ,

Może już czas się przebranżowić. Kiedy warto pomyśleć o zmianie ścieżki zawodowej?

zmiana zawodu
zmiana zawodu

Czujesz, że do pracy chodzisz za karę, ciągle towarzyszy Ci zmęczenie czy frustracja, a w weekend zamiast odpoczywać, myślisz już o poniedziałku? To mogą być objawy przepracowania czy wypalenia zawodowego. W takim wypadku możesz pomyśleć o innej pracy czy przynajmniej zmianie podejścia do wykonywanych obowiązków. Albo możesz pójść krok dalej i się przebranżowić. Zmiana zawodu czasem może okazać się najlepszą możliwą decyzją.

Kiedy potrzebna jest Ci zmiana zawodu?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie zawsze musisz od razy podejmować tak radykalnych kroków, jak przekwalifikowanie i całkowita zmiana Twojej ścieżki zawodowej. Być może nie tyle nie odpowiada Ci wykonywany zawód, co obecny sposób pracy. Może za dużo na siebie bierzesz, za mocno angażujesz się w życie zawodowe, a może też nie odpowiadają Ci warunki w miejscu Twojej pracy. W pierwszej kolejności zastanów się więc, gdzie tkwi problem. Może okazać się, że lubisz swoją pracę, ale potrzebujesz zmienić podejście do niej, brać mniej na swoje barki czy powściągnąć swój perfekcjonizm. A może problem jej szef czy współpracownicy i nie tyle zmiana zawodu co samego miejsca pracy może rozwiązać wszystkie problemy?

Dopiero, gdy dojdziesz do wniosku, że żadne z tych działań nie poprawi Twojej sytuacji, możesz pomyśleć nad zmianą zawodu. Pamiętaj, że na przebranżowienie nigdy nie jest za późno – obojętnie, czy masz 30, czy 50 lat. Biorąc pod uwagę wiek, w którym przejdziesz na emeryturę, wciąż masz przed sobą jeszcze wiele lat zawodowej kariery. Odpowiedz więc sobie na pytanie – czy chcesz je spędzić tak jak teraz? Jeśli nie i nie widzisz perspektyw, by ta sytuacja zmieniła się na lepsze w Twoim obecnym zawodzie, być może to znak, że czas się przebranżowić.

Po co się przebranżawiać?

Zmiana zawodu zawsze wynika z chęci poprawy komfortu swojego życia zawodowego, choć oczywiście pod tym pojęciem mogą kryć się różne rzeczy. Po pierwsze, niektóre zawody z czasem stają się nieaktualne. Według przewidywań 60% obecnych uczniów będzie pracować w nieistniejących jeszcze zawodach. Wiele obecnych profesji straci natomiast rację bytu. Może już teraz widzisz, że Twoja branża nie ma przyszłości. W takim razie im szybciej zmienisz zawód, tym lepiej dla Ciebie.

Niektórzy decydują się też na zmianę zawodu ze względu na brak możliwości dalszego rozwoju. Nie każdy lubi brak zmienności i dla wielu osób stałe stanowisko bez perspektywy awansu jest zaprzeczeniem marzeń zawodowych. Poza tym warto wspomnieć też o aspekcie finansowym – są takie branże, w których po prostu nie da się zarabiać ponad pewien pułap. Może nie podoba Ci się myśl, że przez całe życie nie masz już perspektyw na poprawę swojej sytuacji finansowej i lepiej płatną pracę znajdziesz tylko w innej branży?

Wreszcie możesz po prostu czuć wypalenie zawodowe. Jeśli robisz coś już od wielu lat, praca może wydawać Ci się nieprzyjemna, nudna i męcząca. Istnieje też szansa, że wykonujesz zawód mocno obciążający psychicznie. W takim wypadku mogą się też pojawić oznaki nadmiernego stresu w pracy. Jeśli każdego dnia masz wrażenie, że swoje obowiązki wykonujesz za karę, zmiana zawodu może wyjść Ci na dobre.

Na początku nie będzie łatwo, ale warto podjąć ten wysiłek

Nie ma co ukrywać – decyzja o zmianie zawodu nie należy do łatwych. Jeśli już jakiś czas jesteś w danej branży, wiesz, czego oczekiwać, masz znajomości, konkretną pozycję i pewność, że umiesz wykonywać swoje zadania. Rozpoczęcie kariery w nowym zawodzie oznacza przede wszystkim konieczność uczenia się, budowania swojej pozycji od zera i na początku prawdopodobnie także mniejsze zarobki.

Myśl o zmianie zawodu nie pojawiła się jednak znikąd. Pamiętaj, że w pracy spędzasz średnio 40 godzin tygodniowo. W perspektywie roku to 2080 godzin. Czy naprawdę chcesz przez tyle czasu czuć zmęczenie, złość czy stres? Tym bardziej, jeśli nie rekompensują Ci tego bardzo wysokie zarobki? Bezpieczniej jest niczego nie zmieniać. Nie ma co się oszukiwać, że zmiana zawodu będzie od Ciebie wymagać podjęcia wysiłku i początkowo mogą pojawić się różne trudności. W dalszej perspektywie możesz jednak wiele zyskać – lepsze zarobki, większe zadowolenie z pracy czy możliwość rozwoju.


Zobacz też:

Początki na YouTube, czyli jak tworzyć swoje pierwsze filmy i zdobywać popularność? 

Bullet journal – dlaczego tak go kochamy?

Originally posted 2021-02-26 16:58:00.

Napisane przez Asia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

personalizowany plakat

Personalizowany plakat na ścianę – sposób na efektowną metamorfozę wnętrza

megan harry wywiad

Medialny rozgłos wywiadu z księciem Harrym i Meghan Markle