Nie tylko autorzy płci męskiej tacy jak Jo Nesbo czy Stieg Larsson mają w swoim dorobku dobre, wciągające kryminały pełne akcji i napięcia – pisarki również tworzą powieści dla fanów mocnych wrażeń. Przedstawiamy najlepsze autorki kryminałów i ich popularne publikacje, które nie pozwolą na spokojny sen.
Agata Christie
Niekwestionowana królowa powieści kryminalnej, która swoją twórczością podbiła serca ludzi na całym świecie, co potwierdza tłumaczenie jej publikacji aż na 45 języków. W swoim dorobku ma ponad 90 tytułów. Christie wprowadziła do powieści kryminalnej wiele zmian gatunkowych, np. narrację pierwszoosobową z perspektywy zabójcy czy mordercę zbiorowego. Najbardziej znanym detektywem z jej powieści jest oczywiście Herkules Poirot, Belg obdarzony ponadprzecietną inteligencją i ogromną pewnością siebie, który wykorzystując swoje szare komórki potrafi rozwiązać każdą zagadkę. Jego sprawy można śledzić w zrealizowanym z rozmachem serialu, kręconym nieprzerwanie od 1989 roku i zakończonym dopiero latem 2013 r.
Karin Fossum
Pisarka pochodzenia norweskiego nazywana „norweską królową zbrodni”, podobnie jak Larsson czy Nesbo piszącą w popularnej konwencji kryminału skandynawskiego. Największy sukces pisarski Fossum stanowi cykl powieści kryminalnych z inspektorem Conradem Sejerem w roli głównej. Autorka stawia na rozwiązania, które w powieści kryminalnej są raczej pomijane, tzn. zarys psychologiczny postaci. Neguje tradycyjną strukturę kryminałów, przenosząc uwagę czytelnika na sposób myślenia bohaterów oraz ich rozwój na przestrzeni powieści. Na uwagę w dorobku autorki zasługują tytuły takie jak „Czarne sekundy”, „Jonas Eckel” czy „Nie oglądaj się”.
Gaja Grzegorzewska
Młoda polska pisarka, która swoją pierwszą powieścią kryminalną debiutowała w wieku 26 lat. Oprócz autorskich dzieł ma na swoim koncie współpracę przy pastiszowej „Orchidei” razem z Marcinem Świetlickim i Irkiem Glinem. Grzegorzewska zasłynęła opowieściami, których główną bohaterką jest prywatna pani detektyw Julia Dobrowolska. Postać uznawana jest za jedną z najbardziej rozpoznawalnych w historii polskiej powieści kryminalnej i występowała w aż 5 publikacjach autorstwa Grzegorzewskiej. W swojej ostatniej powieści pt. „Betonowy pałac” wydanej w 2014 r. roku pisarka usunęła Dobrowolską w cień, na narratora wybierając jej przyrodniego brata o pseudonimie Profesor. W 2011 r. pisarka otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru za „Topielicę”. Oprócz wymienionych tytułów na uwagę zasługuje również głośny debiut, czyli „Żniwiarz”.
Gilian Flynn
Amerykańska publicystka telewizyjna, która jako autorka debiutowała w roku 2006 publikacją pt. „Ostre przedmioty”. Obecnie książka została zekranizowana, a serial Ostre przedmioty można obejrzeć w HBO GO.
Na swoim koncie ma zaledwie 3 powieści kryminalne, które w USA stały się prawdziwymi bestsellerami. Publikacje doczekały się tłumaczeń na wiele języków świata, choć w Polsce do tej pory cieszyła się niewielką popularnością. Na pewno zmieniło się to za sprawą filmu pt. „Zaginiona dziewczyna” z Benem Afleckiem w roli głównej, który jest ekranizacją jej powieści o tym samym tytule. Kryminały autorstwa Flynn przepełnione są mroczną atmosferą, bohaterowie często żyją na skraju ubóstwa w małych, tajemniczych miastach o specyficznej atmosferze. Najsilniejszymi bohaterkami powieści autorki są kobiety, co dodatkowo powinno zachęcać do sięgnięcia po któryś z trzech tytułów.
Camilla Läckberg
Ekonomistka, która chwyciła za pióro zyskała sobie miano szwedzkiej królowej kryminałów. Seria powieści z pisarką Ericką Falck i Patrickiem Hedströmem w rolach głównych przyniosła jej ogromną, międzynarodową popularność i kilka potwierdzających ją nagród. Fabuła jej książek zawsze rozgrywa się w malowniczej, nadmorskiej mieścinie Fjällbacka, w której dorastała pisarka, a para głównych bohaterów, którzy z czasem biorą ślub, jest wzorowana na samej Läckberg i jej mężu pracującym w policji. Z pozoru spokojne, turystyczne miasteczko staje się miejscem makabrycznych zbrodni, których sprawcy wywodzą się z tej samej społeczności. Pisarka ma na koncie 12 tytułów, w tym 10 powieści, książkę kucharską i ilustrowaną bajkę dla dzieci, które przetłumaczono na kilkanaście języków, w tym polski. Jej powieści były również przenoszone na ekran, dzięki czemu fani serii, którzy jak dotąd nie odwiedzili miasteczka, będącego miejscem pielgrzymek czytelników prozy Läckberg, mogli zobaczyć Fjällbackę na własne oczy.