w

Początki na YouTube, czyli jak tworzyć swoje pierwsze filmy i zdobywać popularność? 

nowy kanał na youtube

youtube I choć jeszcze kilka lat temu wywołałoby to przede wszystkim śmiech, to teraz wcale nie jest to tak nieprawdopodobne. Faktem jest, że na YouTube obecnie można całkiem dobrze zarabiać. Nie brak osób, dla których publikowania filmów stało się stałym źródłem utrzymania. I nie chodzi tu wcale tylko o vlogerów czy streamerów, ale także twórców podcastów, ambitnych wywiadów, tutoriali czy filmów, które same w sobie są małymi dziełami sztuki. O czym więc warto pamiętać, zakładając nowy kanał na YouTube?

1.Bez działania pod wpływem impulsu – konieczny jest plan
Najważniejsza i podstawowa sprawa – konieczny jest konkretny pomysł. Niejeden nowy kanał na YouTube powstaje spontanicznie. Niestety, w większości przypadków tak samo szybko jak zostaje założony, tak samo szybko się o nim zapomina. Warto przestrzegać pewnej prostej zasady – zanim zacznie się działać, trzeba jeszcze przemyśleć całą strategię. Początkującym blogerom radzi się, by założyli blog dopiero, gdy mają w zanadrzu kilka postów i listę pomysłów na dalsze treści. W przypadku kanału na YouTube jest podobnie. Warto nakręcić kilka filmików do przodu, by wiedzieć, czy motywacja na pewno nie zniknie, czy pomysłów jest wystarczająco dużo i czy w ogóle chce być się youtuberem. Bo choć z zewnątrz wygląda to prosto, to początki wcale nie są łatwe. I nie chodzi tu wcale o wybicie się, ale czas, jaki trzeba poświęcić na kręcenie i montowanie filmików. 

  1. Jest plan? Czas na format
    Po opracowaniu planu i listy tematów to wciąż jeszcze nie czas, by odpalić nowy kanał na YouTube. Najpierw trzeba jeszcze przemyśleć format. Mówiąc prościej – wiadomo już, o czym będzie się mówić na kanale. Teraz trzeba odpowiedzieć na pytanie „jak”? Przykładowo, kanał poświęcony przepisom może być prowadzony według naprawdę różnych formatów. Pierwszy, najbardziej oczywisty to pokazanie składników i przygotowania dania krok po kroku. Wielu youtuberów decyduje się jednak także na zestawienia takie jak na przykład „5 zdrowych śniadań”. Tutaj więc nie ma już zasady 1 filmik = 1 przepis. Zamiast tego dzieli się je tematycznie. Kolejny sposób to vlog typu „co jem w ciągu dnia?”. Taki format pozwala oprócz przepisów przemyć jeszcze inne treści – na przykład krótką pogadankę o wartościach odżywczych, przydatnych tipach przy gotowaniu czy nawet rzeczy z całego dnia, niekoniecznie związanych z gotowaniem. Żaden z tych formatów nie jest lepszy ani gorszy. Wszystko zależy od pomysłu na kanał i tego, w czym twórca czuje się najlepiej.
  2. Jakie treści tworzyć na nowy kanał na YouTube?
    Podczas układania planu i wybierania formatu wiele osób robi research – przegląda inne kanały, sprawdza, co im się podoba i czerpie w ten sposób inspiracje. To świetne rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem, że treści na nowym kanale nie będą kopią innego twórcy. W ten sposób raczej trudno zyskać wierną publikę – nikt nie lubi przecież youtuberów, którzy kradną czyjeś pomysły. Ale już zainspirowanie się czyjąś twórczością i dostosowanie jej do własnych potrzeb, osobowości i specyfiki kanału świetnie zda egzamin. Tutaj zawsze warto wykorzystywać zasadę tworzenia zgodnie z własnymi zainteresowaniami i stylem bycia. Szczerzy twórcy, którzy naprawdę odnajdują się w tym, co robią, znacznie łatwiej zaskarbiają sobie zainteresowanie i sympatię widzów. 
  3. Czy trzeba mieć profesjonalny sprzęt, by tworzyć dobre filmiki?
    Kolejna kwestia – sprzęt. Oglądając najbardziej znanych twórców, szybko można zauważyć, że nie tylko mają oni odpowiednią kamerę, mikrofony i oświetlenie, ale czasami zatrudniają nawet kamerzystów, montażystów czy innych pracowników. Na etapie, gdy kanał dopiero startuje, zatrudnienie pomocy nie wchodzi w grę, ale już nawet inwestycja w dobrą kamerę wydaje się ryzykowna. W końcu nie wiadomo jeszcze, czy kanał w ogóle odniesie sukces. Dobra wiadomość jest taka, że już nawet za pomocą smartfona można osiągnąć niezłe efekty. Przydatny na początek na pewno okaże się statyw, który pozwoli uniknąć trzęsącego się obrazu. Warto też wyposażyć się w mikrofon, który znacznie poprawi jakość dźwięku albo przynajmniej zadbać, by przy nagrywaniu nie było żadnych szumów, stuknięć, dźwięków zza okna czy odgłosów remontu zza ściany. Jeśli zaś chodzi o oświetlenie, to przy pierwszych filmikach wystarczy nawet naturalne światło dzienne, o ile dobrze ustawi się kadr. 
  4. Program do montażu
    Plan na nowy kanał na YouTube opracowany, pierwsze filmy nakręcone? Czas na montaż! Do dyspozycji jest wiele darmowych programów, dlatego przynajmniej na początku ten etap nie będzie generował dodatkowych kosztów. Szczególnie w przypadku osób nieobeznanych z tego rodzaju programami montaż może początkowo zabierać sporo czasu. Warto jednak naprawdę się do niego przyłożyć – wycinać niepotrzebne fragmenty i starannie dobierać kadry tak, by utrzymać zainteresowanie i zaangażowanie widzów przez cały film. Oczywiście nie chodzi o to, by publikować tylko perfekcyjne filmy. Nie ma co ukrywać – youtuber amator takiego poziomu nie jest w stanie osiągnąć. Warto jednak stosować zasadę publikowania filmów, które są możliwie najlepsze przy obecnych możliwościach youtubera. Nie warto iść na ilość, ale na jakość. To nie tylko stwarza szansę na zyskanie popularności, ale także znacznie zwiększa zadowolenie z tworzonych materiałów. 

 

Originally posted 2021-01-30 20:25:45.

Napisane przez FashionPRGrrrl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

anja rubik

Siła kobiet w Vogue: Anja Rubik, Emma Corrin, Justyna Wasilewska, Jane Birkin, Marta Lempart

bielizna

Other Stories stworzyło kolekcję z polską marką Le Petit Trou